czwartek, 26 listopada 2015

Turystyka – charakterystyka pojęcia i znaczenie dla gospodarki

Zgodnie z jedną z licznych definicji, turystyka to zbiór wszystkich czynności osób podróżujących w celach wypoczynkowych, służbowych lub innych i przebywających poza swoim codziennym otoczeniem nie dłużej niż rok oraz mających styczność ze środowiskiem przyrodniczym, kulturowym i społecznym odwiedzanego miejsca.

Studenci turystyki

Formy i kategorie turystyki


Wyróżnia się trzy podstawowe formy turystyki: turystykę krajową, przyjazdową i wyjazdową. 

Turystyka krajowa obejmuje podróże odbyte przez mieszkańców danego państwa w obrębie jego granic. Turystyka przyjazdowa obejmuje przyjazdy do konkretnego kraju osób, które na stałe mieszkają za granicą. Turystykę wyjazdową definiuje się natomiast jako wyjazdy mieszkańców danego kraju do krajów zagranicznych.

Z kolei kategorie turystyki są następujące: turystyka wewnątrzkrajowa, narodowa i międzynarodowa.

Turystyka wewnątrzkrajowa to kategoria zawierająca turystykę krajową i przyjazdową. Turystyka narodowa obejmuje turystykę krajową i wyjazdową, a turystyka międzynarodowa dotyczy turystyki przyjazdowej i wyjazdowej.

Znaczenie gospodarki turystycznej


Gospodarka turystyczna to pojęcie bardzo obszerne znaczeniowe, którego granice są wyznaczane przez popyt turystyczny, czyli dobra i usługi służące bezpośrednio konsumpcji turystycznej oraz aktywność gospodarczą, uzależnioną od ruchu podróżnych. Ściślej określa się ją jako zespół różnorodnych funkcji, rozwijanych bezpośrednio lub pośrednio w celu zaspokojenia potrzeb ludności, wynikających z chęci udziału w określonych formach i rodzajach turystyki.

Gospodarka turystyczna wpływa na rozwój regionu poprzez:

  • napływ dewiz,
  • wzmocnienie gospodarki (wynikające z produkcji towarów i usług dla turystów),
  • większą różnorodności i intensywność działalności gospodarczej,
  • przyciągnie kapitału inwestycyjnego,
  • nowe miejsc pracy,
  • wzrost dochodów budżetowych gmin i województw,
  • restrukturyzacje i rozwój infrastruktury turystycznej,
  • rozwój komunikacji i transportu oraz poprawę jakości dróg,
  • rozwój sektora usług.

Studia z zakresu turystyki i rekreacji


Turystykę uważa się powszechnie za motor napędowy gospodarki poszczególnych państw, dlatego jest to również dziedzina nauki, która dynamicznie się rozwija i cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Dzięki ciągłemu rozwojowi tej gałęzi usług, zatrudnienie w branży turystycznej znajdują miliony osób na całym świecie. 

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie http://www.iprace.pl/hotelarstwo-i-turystyka/, w trakcie studiów na kierunku Turystyka i rekreacja, student ma możliwość zapoznania się z zagadnieniami nie tylko z zakresu turystyki, czyli poznania regionów turystycznych oraz historii, geografii i kultury poszczególnych państw, ale także z dziedziny marketingu i ekonomii. Warto również podkreślić, iż studia te mają w programie liczne zajęcia praktyczne w terenie, dlatego też są kierowane przede wszystkim do osób aktywnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz