czwartek, 26 listopada 2015

Pozytywizm i socjologizm, czyli klasyczne teorie socjologiczne

Teoria socjologiczna to termin, którym określa się zespół idei umożliwiających uporządkowanie obserwacji świata. To również refleksja teoretyczna dotycząca socjologii, funkcjonowania społeczeństw i metod i ich badania. W ramach tego zagadnienia można wyróżnić szereg odrębnych teorii i nurtów teoretycznych, opartych na odmiennych założeniach i prezentujących odmienne tezy. Zalicza się do nich chociażby klasyczne teorie socjologiczne, do których należą m.in. pozytywizm i socjologizm.

Studentka socjologii

Pozytywizm

Pozytywizm to nurt filozoficzny, stworzony przez Augusta Comte’a, który opiera się na odrzuceniu metafizycznego świata na rzecz podejścia naukowego i badania faktów bez ich wartościowania. Zgodnie z tym nurtem, żaden element nie może istnieć samoistnie, gdyż byłoby to pozbawione sensu, a każda jednostka funkcjonuje prawidłowe wyłącznie w obrębie całego organizmu.

W pozytywizmie rzeczywistość społeczną bada się na podstawie faktów, które można zweryfikować. Zgodnie z założeniami pozytywizmu, społeczność to organizm, którego działanie opiera się na takich samych zasadach jakie rządzą organizmami biologicznymi. Wyznacznikami tego nurtu są przede wszystkim antykrytycyzm, naturalizm i krytyka metafizyki.

Socjologizm

Socjologizm to teoria, która czerpie z podstaw socjologii,  w tym w dużej mierze właśnie z pozytywizmu. Według socjologizmu, warunki społeczne określają sferę psychiczną jednostki i warunkują jej rozwój, co oznacza, iż jednostka jest kształtowana przez otoczenie. Nurt ten zwraca uwagę na potrzebę badania życia psychicznego za pomocą metod socjologicznych i podkreśla, iż wszystkie zjawiska społeczne są elementami pierwotnymi, a cała reszta życia to produkty pochodne.

Z pojęciem socjologizmu łączy się termin faktu społecznego. Fakt społeczny to różnego rodzaju treści, jakie pojawiają się w konkretnych zbiorowościach i które wpływają na ich członków. Są to normy i reguły zachowania, zasady działania i sposoby myślenia. Fakt społeczny jest determinowane przez trzy cechy: powszechność (przekonanie obowiązuje wszystkich członków zbiorowości), zewnętrzność (nie może zostać stworzony przez członka grupy) i przymusowość (każdy członek zbiorowości musi się z nim zgadzać). Zatem fakt społeczny jest czymś, co zostało wymyślone wcześniej, co wszyscy znają i czego każdy przestrzega.

Teorie socjologiczne – podstawa studiów socjologicznych

Teorie socjologiczne to podstawa programowa studiów socjologicznych. Każdy student tego kierunku jest zobligowany do zapoznania się z nimi i zrozumienie ich wpływu na współczesną myśl socjologiczną. Jak można przeczytać na stronie http://www.iprace.pl/socjologia/, przedmiot zainteresowania socjologii jest nierozerwalnie związany z polem badawczych innych nauk, takich ja psychologia czy nauki polityczne. Dlatego też, studenci tego kierunku mogą bez obaw łączyć wiedzę z pogranicza różnych dyscyplin naukowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz