środa, 18 listopada 2015

Sposób na dobrą bibliografię. Gdzie szukać niezbędnej literatury?

Wielu ekspertów radzi, aby przygotowania do stworzenia pracy licencjackiej lub naukowej  rozpocząć od wybrania i zgromadzenia niezbędnej do tego literatury. Etap ten jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na samą merytorykę przygotowywanej pracy, ale również dla stworzenia jak najlepszego wrażenia na osobach pracę tę oceniających. Powszechnie wiadomo, że dobrze sporządzona lista publikacji, wypełniona nie tylko tymi najważniejszymi, ale i kilkoma mniej oczywistymi tytułami, może odnieść więcej niż zadowalający skutek.


Etapy pracy nad bibliografią


Prace związane z gromadzeniem materiałów bibliograficznych dzieli się ogólnie na trzy etapy:
  1.  Pierwszym z nich jest wyszukiwanie i pozyskiwania wyznaczonych publikacji.
  2.  Etap drugi polega na właściwej ocenie i wyborze spośród zgromadzonych tytułów jedynie tych, które będą najlepszymi źródłami wiedzy na opracowywany temat.
  3.  Etap trzeci – najżmudniejszy – to etap poświęcony zapoznawaniu się z wyselekcjonowanymi materiałami źródłowymi, a następnie sporządzeniu notatek z ich najważniejszych fragmentów.
Etap pierwszy przygotowywania bibliografii, czyli wyszukiwanie i pozyskiwanie wyznaczonych publikacji, wymaga od studenta wiele godzin poświęconych na mozolną, iście benedyktyńską pracę. Praca ta jednak jest niezbędna dla powodzenia nie tylko przy tworzeniu bibliografii, ale i podczas całego procesu pisania pracy. - http://www.iprace.pl/oferta/prace-licencjackie/

Miejsca poszukiwania materiałów źródłowych


A gdzie należy szukać wybranych publikacji? Pierwsza myśl zawsze kieruje nas w stronę bibliotek znajdujących się w obszarze naszego miejsca zamieszkania. W pierwszej kolejności należy przeszukać zbiory bibliotek uniwersyteckich i uczelnianych. Zbiory te z natury rzeczy są nakierowane na gromadzenie pozycji mogących służyć studentom jako pomoc w pisaniu prac i zdawaniu egzaminów.

Jeśli nie biblioteki uczelniane, warto odwiedzić biblioteki miejskie, a jeśli mamy taką możliwość – bibliotekę wojewódzką. Zbiory tych placówek bywają naprawdę imponujące i często zdarza się odnaleźć w nich tytuły niemożliwe do zdobycia w inny sposób.

Warte uwagi są również biblioteki muzealne oraz biblioteki PAN. W miejscach tych należy starannie przeszukać katalogi haseł powiązanych z zagadnieniem poruszanym w naszej pracy licencjackiej lub magisterskiej i wybrać wszystkie pozycje, które korelują z wybranym tematem. Dzięki tej metodzie nasza bibliografia może się niespodziewanie wzbogacić o pozycje, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy.

Oczywiście, w razie wszelkich problemów w przeszukiwaniu katalogów oraz zbiorów bibliotecznych, warto poprosić o pomoc pracowników działu informacji naukowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz