środa, 18 listopada 2015

Sposób na dobrą bibliografię. Jak wybrać najciekawsze publikacje?

Bibliografia to jedna z najważniejszych części każdej poważnej pracy lub opracowania naukowego. Bibliografia nie tylko stanowi wykaz materiałów źródłowych, z których czerpał autor, ale także jest doskonałym wskaźnikiem ilości wykonanej pracy oraz szczegółowości, z jaką opisywany temat został opracowany.


Oprócz opisywanego już etapu poszukiwania i gromadzenia potrzebnej literatury, na całość prac związanych z przygotowywaniem bibliografii składa się także etap oceny i selekcji zgromadzonych materiałów źródłowych oraz etap zapoznania się z ich treścią i sporządzenia na tej podstawie niezbędnych notatek.

Wybór materiałów źródłowych


Po zgromadzeniu wszystkich zaplanowanych publikacji przychodzi czas na ich ocenę oraz selekcję. Na tym etapie warto zastanowić się poważnie nad tym, który ze zgromadzonych tytułów będzie stanowił faktyczne źródło wiedzy w tworzeniu naszej pracy – nie ważne, czy będzie to praca licencjacka, magisterka, czy też praca zaliczeniowa. - http://www.iprace.pl/oferta/prace-zaliczeniowe/

Wybór właściwych publikacji jedynie z pozoru jest łatwy. Nie sposób bowiem dokonać selekcji, nie znając choćby w przybliżeniu treści poszczególnych książek i czasopism. Konieczne jest co najmniej pobieżne przewertowanie ich, najlepiej połączone z wnikliwym zapoznaniem się ze spisem treści. Spis treści bardzo często jest niedocenianą formą streszczenia, które w istocie jest w stanie jasno pokazać nam, czy w przeglądanej publikacji znajdują się interesujące nas zagadnienia.

Selekcja według podstawowych danych


Oczywiście, oprócz spisu treści, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na tytuł, autora oraz rok i miejsce wydania. Informacje te są najczęstszymi „punktami orientacyjnymi” podawanymi przez wykładowców i to właśnie one będą stanowić podstawę naszej bibliografii. Szybkie przejrzenie ich pozwoli nam zorientować się, czy wśród zebranych materiałów znajdują się pozycje uznawane za obowiązkowe oraz czy nie natrafiliśmy przypadkiem na jeden z tzw. „białych kruków”, którego umieszczenie w bibliografii może niezwykle podnieść ocenę całej pracy.

Warto tu poświęcić chwilę zagadnieniu daty i miejsca publikacji. O ile w przypadku miejsca publikacji, a także oficyny wydawniczej, nakładem której ukazała się dana pozycja, informacje okażą się dla nas ciekawe jedynie wówczas, gdy poszukujemy konkretnego wydania, o tyle sama data może mieć ogromne znaczenie dla wartości merytorycznej znalezionego tytułu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakiej dziedziny dotyczy dana publikacja. O ile bowiem starsze książki z zakresu nauk ścisłych (zwłaszcza fizyki i matematyki) cieszą się ogromnym uznaniem w kręgach naukowych i umieszczanie ich w bibliografii będzie bardzo dobrym posunięciem, o tyle już publikacje z dziedzin szybko rozwijających się ulegają natychmiastowej dezaktualizacji i wybór ich może zostać nam wytknięty przez osobę oceniającą naszą pracę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz